Dnes má meniny Dušana a zajtra Iľja 🌱

Čo sú mikrobylinky?

čo sú mikrobylinky?
Anglický termín Microgreens si získal svoju veľkú popularitu a vo svete sa udomácnil na toľko, že sa väčšinou do iných jazykov ani neprekladá. V slovenskom jazyku používame preklad mikrobylinky/mikrozelenina.
Microgreens/mikrobylinky je označenie pre prvé výhonky zeleniny a byliniek, ktoré dosiahli fázu prvého lístka. Pri raste sa ako prvé objavia klíčne lístky, ktoré spolu so stonkou obsahujú veľký pomer živín. K svojmu rastu čerpajú iba vodu a minerály z pôdy. Pre tento jav sa z nich stali moderné super potraviny. Pretože pre ich rast nie sú potrebné žiadne hnojivá, herbicídy ani pesticídy. Vyvinú sa jednoducho sami. Za pomoci vody, pôdy, kyslíka a neskôr aj vďaka slnečnému svetlu. Môžeme ich nazvať aj priesadami. Sú koncentrované a plné živín.
Klíčky sú mladé, vlhké klíčiace semená. Klíčky sú definované ako koreň so semenom a veľmi nezrelé listy. Klíčky majú jemnú príchuť a slúžia na zabezpečenie textúry, chrumkavosti a farby. Nemajú obzvlášť vysoký obsah výživy. Z dôvodu neustáleho pôsobenia vlhkosti majú vyššie riziko mikrobiálnej kontaminácie, patogénov a plesní. Veľmi veľkou nevýhodou je aj plytvanie semienok.
Mikrobylínky/mikrozelenina klíčia v pôde a zahŕňajú plne vyvinuté listy. Živiny získavajú z ich rastového média (substrátu) a energiu získavajú z fotosyntézy pomocou listov. Zberajú sa odrezaním stonky nad koreňom a sú menej náchylné na patogény pochádzajúce z potravy a mikrobiálnej kontaminácii ako klíčky. Sú nabité príchuťou, obvykle koncentrujúcou chute zrelých rastlín, a hustou výživou. Mikrobylinky majú v porovnaní s klíčkami silnejšiu príchuť a majú široký výber tvarov, textúr a farieb stoniek a listov.
História Microgreens
Pôvodom pochádzajú zo San Francisca a prvýkrát sa začali objavovať iba v prémiových reštauráciách okolo roku 1980.

Za ich vznik vďačíme práve gastronómii, pretože kuchári pri svojich gastronomických výtvoroch potrebujú neustále inovovať a posúvať sa vpred, aby svojim klientom predstavili ich dielo na tanieri v podobe gastronomického zážitku. Práve z tohto dôvodu sa začalo označenie Microgreens objavovať vo svete gastronómie. Týmto spôsobom začali testovať všetky možné druhy zelenín, byliniek a vôbec všetkého, čo je jedlé. Častokrát objavili zaujímavé chute aj tam, kde ich vôbec nečakali.

Ich pôvodný názov ako ho dnes poznáme však získali až oveľa neskôr. Prvýkrát to bolo v roku 1998.

Svoju popularitu si získali takmer okamžite. Od nového tisícročia roku 2000 sa postupne začali vykonávať rôzne výskumy a vývoje Microgreens pre zdravie človeka.

Vedci boli zaskočení a nadšení hneď pri prvých výsledkoch. Ukázalo sa, že výhonky rastlín zeleniny a byliniek obsahujú niekoľkonásobné množstvo vitamínov a minerálov ako dospelá zelenina, bylinka. Je to práve tým, že koncentrácia a pomer vitamínov v mladých rastlinkách je vyššia. Príkladom je červená kapusta kde je na 100g približne 40 násobok vitamínu C ako u dospelej kapusty ako ju poznáme. Čo znamená, že 100g microgreens kapusta sa rovná 4kg dospelej kapusty. Tento jav nám však dáva zmysel. Pretože stonka s jej prvými lístkami čerpá všetku silu zo semienka a je tak koncentrovaná a v tom najlepšom štádiu.

Zdieľať článok

iné Články z nášho blogu

Izbové rastliny a bylinky

Izbové rastliny a bylinky

Izbové rastliny: Sprievodca pre Váš Dom a Záhradu Izbové rastliny sú nielen krásnym doplnkom do každého interiéru, ale aj skvelým spôsobom, ako pridať do vášho domova kúsok prírody. Okrem estetického prínosu majú izbové rastliny množstvo zdravotných výhod, vrátane čistenia vzduchu

PREČÍTAJTE SI VIAC
Trávová hlava aktivita s deťmi

Aktivity pre deti – Trávová hlava

Trávová hlava – ako ju urobiť doma? Grass Head, známy tiež ako „trávová hlava“, je zábavný a vzdelávací projekt, ktorý si môžete jednoducho vyrobiť doma. Tento projekt je obľúbený medzi deťmi aj dospelými, pretože kombinuje tvorivosť, záhradkárčenie a starostlivosť o

PREČÍTAJTE SI VIAC

Mikrobylinky – Pestovať alebo Kúpiť v Obchode?

Mikrobylinky – Pestovať alebo Kúpiť v Obchode? Mikrobylinky, mladé výhonky rastlín plné živín, sa stávajú stále populárnejšie medzi priaznivcami zdravej výživy. No stále zostáva otázka: je výhodnejšie pestovať mikrobylinky doma zo semien, alebo ich kúpiť už vypestované v obchode? V

PREČÍTAJTE SI VIAC
Microgreens, mikrobylinky, klíčky

Mikrobylinky / Microgreens vs. Klíčky

Mikrobylinky / Microgreens vs. Klíčky   V posledných rokoch sa mikrobylinky a klíčky stali populárnou súčasťou zdravej výživy a domáceho pestovania. Hoci sú často zamieňané, každá z týchto skupín má svoje špecifické vlastnosti, spôsob pestovania a výživové hodnoty. V tomto

PREČÍTAJTE SI VIAC