Dnes má meniny Blanka a zajtra Adolf 🌱

Čo je microgreens a ako pestovať microgreens ?

Čo je microgreens a ako pestovať microgreens ?

Microgreens alebo mikrobylinky sú malé zelené rastlinky, ktoré sa často používajú na zdobenie a doplnenie jedál, sa stávajú čoraz populárnejšími medzi záhradkármi aj kuchármi. Sú nielen krásne, ale aj veľmi výživné a ľahko sa pestujú. Najčastejšie pestované microgreens sú brokolica, reďkovka, slnečnica, hrášok, bazalka a kaleráb, kapusta. V tomto blogu sa dozviete všetko potrebné o microgreens, vrátane toho, ako ich pestovať a aké nástroje a príslušenstvo na to potrebujete.

Ako pestovať microgreens / mikrobylinky ?

Pestovanie microgreens je relatívne jednoduché a môžete to robiť aj doma na parapete. Tu sú základné kroky:

Budete potrebovať:

Miska na microgreens alebo nádoba s drenážnymi otvormi

Microgreens semená

Pôda alebo iné pestovateľské médium

Postrekovač na vodu

Výber správnych semien

Vyberte si kvalitné microgreens semená. Semená by mali byť organické a bez chemikálií. Rôzne druhy microgreens majú rôzne chuťové vlastnosti, takže si vyberte tie, ktoré vám najviac chutia.

Príprava misky na microgreens

Naplňte microgreens misku alebo nádobu tenkou vrstvou pôdy alebo iného pestovateľského média. Pôdu rovnomerne rozložte a môžete ju zarovanať.

Výsev semien

Semienka rovnomerne rozsypte po povrchu pôdy. Semená by mali byť rozsypané nahusto, ale nemali by sa navzájom prekrývať.

Polievanie

Použite postrekovač na vodu a jemne navlhčite pôdu / zalejte Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená. Potom prikryte misku na microgreens viečkom alebo priesvitnou fóliou, aby sa udržala vlhkosť a semienka nepreschli.

Starostlivosť a rast

Umiestnite misku na svetlé miesto, ale vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo rastlinky spáliť. Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a podľa potreby ju jemne zalievajte.

Zber úrody

Microgreens sú pripravené na zber, keď dosiahnu výšku 5-10 cm, čo trvá približne 1-3 týždne v závislosti od druhu. Pomocou nožníc jemne odstrihnite rastlinky tesne nad povrchom pôdy.

 

Potrebné príslušenstvo na pestovanie microgreens

Microgreens sada

Pre začiatočníkov je najlepšou voľbou sada na microgreens, ktorá obsahuje všetko potrebné na začiatok. Sady často obsahujú misky, semienka, pôdu a iné potrebné nástroje. V našej ponuke nájdete sady ktoré sme urobili prakticky ale aj pre radosť. Sú vhodné ako darček ale aj keď chcete potešiť seba a svoj mikrobióm 💚

Sady microgreens :Micro záhradka, Prémium sada, Extra sada, Rodinná sada 

Misky na microgreens

Misky by mali byť pevné a umývateľné aby sa Vám tam nezachytávali korene a zem. Je potrebné ich po každom použití poriadne umyť. Misiek na microgreens alebo mikrozeleninu je na trhu veľa. Pre Vás je dôležité aby ste rastlinky nepreliali. V prípade, že miska nemá otvory na odtok vody je potrebné aby ste aspoň raz za deň bylinky skontrolovali a poliali podľa potreby.

 

Pestovanie microgreens je skvelý spôsob, ako si doma zabezpečiť čerstvé a výživné zelené doplnky do jedál. S minimálnou investíciou času a peňazí môžete získať bohatú úrodu chutných a zdravých rastliniek počas celého roka. S použitím správnych nástrojov, ako sú misky na microgreens a kvalitné microgreens semená, si môžete užiť tento jednoduchý a uspokojujúci proces pestovania aj vy.

Zdieľať článok

iné Články z nášho blogu

Microgreens, mikrobylinky, klíčky

Mikrobylinky / Microgreens vs. Klíčky

Mikrobylinky / Microgreens vs. Klíčky   V posledných rokoch sa mikrobylinky a klíčky stali populárnou súčasťou zdravej výživy a domáceho pestovania. Hoci sú často zamieňané, každá z týchto skupín má svoje špecifické vlastnosti, spôsob pestovania a výživové hodnoty. V tomto

PREČÍTAJTE SI VIAC
Deti a mikrobylinky

Deti a mikrobylinky

Posilnite deťom imunitu s mikrobylinkami.  Naučte vaše deti vypestovať si vlastné mikrobylinky, ktoré im prinesú veľkú radosť a zároveň im posilnia imunitu. Vieme, že deti veľakrát odmietajú zeleninu a je náročné ich prinútiť aby ju jedli. Mikrobylinky sú ideálnym spôsobom, ako im

PREČÍTAJTE SI VIAC